środa, 13 lipca 2011

Zaginiona kłódka

We Wrocławiu jest wiele uroczych miejsc.
Dla nas to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce.
Na Ostrowie Tumskim, jest taki most… tzw. mostek miłości. Most, który powinien ugiąć się pod ciężarem kłódek, które ludzie na nim wieszają a mimo to dzielnie pręży swe przęsła. Może to dlatego, że bierze udział w magicznym dla par, wydarzeniu? Wieszanie kłódek- często z wygrawerowanymi imionami pary- to taki „symboliczny rytuał”- dla jednych być może naiwny, żałosny dla innych uroczy, znaczący.
Zawieszona kłódka i utopione w rzece kluczyki mają symbolizować miłość wieczną.
Ha! WIECZNĄ!
My też ulegliśmy temu- wg nas- uroczemu- rytuałowi i powiesiliśmy swoją kłódkę. Ponad rok temu.
Jakież było nasze zdziwienie, gdy kłódki nie odnaleźliśmy podczas lipcowego spaceru.
Byliśmy pewni, że po prostu zapomnieliśmy, gdzie ją powiesiliśmy, albo pomijamy ją, w tych dziesiątkach o ile nie setkach kłódek. Pomimo wściekłego upału, przez godzinę przeczesywaliśmy całe zastępy kłódek… bezowocnie.
Lekko skonfundowani, zaczęliśmy bagatelizować sytuację, ale z drugiej strony nie mogliśmy nie skonfrontować się z jakimś leciutkim ukłuciem niepokoju: no to co z tą miłością, skoro kłódki nie ma!?
Po miesiącu byłam we Wrocławiu, więc przy okazji zabrałam zdjęcie, na którym uwieczniliśmy naszą kłódkę i pewna swego, ruszyłam na jej poszukiwanie.
I co? I NIC! Zniknęła. NIE MA. Co z miłością teraz? Skoro cała sprawa była symboliczna przy wieszaniu, jak jej tego symbolizmu odmówić, gdy zniknęła.
Trudna sprawa.
Tłumaczymy sobie, że może komuś się spodobała i ją sobie zabrał, może ktoś, kto żyje ze złotówek uzyskanych w skupach złomu, ją odciął, no bo przecież nie jest to jakaś fatalistyczna manifestacja działań Dike? Pojawiła się też śmiała teoria, że ktoś, kto przeczytał naszą książkę, zapragnął wejść w posiadanie naszej kłódki, hihihi
A może to czas na refleksję o tym, co można odrodzić, odnowić, by nowa kłódka miała swoją moc i pakiet refleksji?
:) TAK!

2 komentarze:

  1. Ostatnia wersja jest najlepsza - będzie nowa, z nową mocą, nie taka rzucająca się w oczy może, ale będzie miała "głębię" swoją, i teraz się nią ochroni:)

    OdpowiedzUsuń